Oblíbené (0)
Pište, volejte, rádi vám poradíme! obchod@glamonde.cz 518 326 670 Po - Pá 9:00-17:00
Rady a tipy
O povlečení víme vše

Neděláme si legraci! O povlečení víme skutečně vše, protože se jeho výrobě věnujeme už pěknou řádku let. Vyhněte se chybám a nákupům typu "pokus omyl" a vybírejte vaše ložní povlečení s vědomostmi, o něž se  s vámi v našem magazínu s radostí dělíme. 

Glamonde povlečení

Povlečení z egyptské bavlny aneb tajemství bílého chomáčku

Povlečení z egyptské bavlny aneb tajemství bílého chomáčku

Bavlna je materiál, který všichni známe a denně se s ním setkáváme. Bavlna se získává z plodů bavlníku – z uzrálé tobolky. Po dozrání tobolky semena bavlníku pukají a ven se derou bílé chomáčky, jejichž vlákna jsou spřádána do nití a následně jsou z nich vyráběny různé bavlněné materiály.

Než se z bílých chomáčků vyrobí jakýkoliv produkt, je potřeba je roztřídit dle kvality a délky vláken. Rozlišujeme tři kategorie bavlny:

  1. Dlouhovláknitá bavlna
  2. Středněvláknitá bavlna
  3. Krátkovláknitá bavlna

 

Egyptská bavlna je představitelkou odrůd dlouhovláknité bavlny a svůj název získala právě dle země, ve které se hojně pěstuje. Obecně platí, že pouze z nejjemnějších a dlouhých vláken lze vyrobit luxusní povlečení.

 

Záleží na tom, jestli bavlna pochází přímo z Egypta?

mapa EgyptaNa zemi původu vyloženě nezáleží, protože ke svému růstu potřebuje bavlna specifické klimatické podmínky, které nejsou omezeny pouze na jeden kontinent či dokonce zemi. Jde především o to, aby v dané kategorii vlákno dosáhlo co nejlepších parametrů.

Pohnutá historie egyptské bavlny

Historickou zajímavostí je, že se dlouhovláknitá odrůda dostala do Egypta teprve v 19. století z USA, odkud ji přivezl tehdejší egyptský panovník Muhammad Ali Pasha. V té době probíhala v USA občanská válka, která znejistila britské a francouzské obchodníky, kteří tak dočasně dali přednost egyptské bavlně. Právě díky těmto okolnostem získala egyptská bavlna světový věhlas. Po válce se však obchodníci vrátili k levnější, nicméně stejně kvalitní americké bavlně, což vedlo k bankrotu Egypta a jeho britské anexi.

Dnes se dlouhovláknitá bavlna pěstuje kromě Egypta i v USA, Indii, Číně, Súdánu nebo dokonce i v Rusku. Výrobci tedy používají označení egyptská bavlna spíše pro zdůraznění kvality vláken než kvůli označení jejího původu, na kterém prakticky nezáleží.

Od egyptské bavlny k Premium-Saténu

Egyptská bavlna se stala synonymem pro velmi kvalitní a dlouhé bavlněné vlákno. Premium-Satén je luxusní materiál utkaný z těchto vláken.

detail povlečení Maurapovlečení Maura

Glamonde Premium-Satén                                                                                Povlečení Maura

Jak se měří jemnost vláken bavlny?

Zvídavým čtenářům můžeme prozradit, že jemnost vláken měříme v jednotce tex. Tato jednotka nám říká, jakou hmotnost má 1.000 m dlouhé vlákno. Náš Premium-Satén tkáme z přízí jemných 10 tex, což jinými slovy znamená, že 1.000 m dlouhé vlákno váží pouhých 10 gramů.

V článku o Premium-Saténu se můžete dočíst, že je v tomto materiálu vetkáno až 120 jemných přízí na centimetr čtvereční. Článek si nenechte ujít, najdete v něm mnohem více zajímavých informací.

Luxus, který se vyplatí

Povlečení z egyptské bavlny je luxusní produkt, jehož vysoká kvalita a neuvěřitelně dlouhá životnost nemají konkurenci. Dopřejte si i vy po dlouhá léta spánek v tomto výjimečném povlečení!

povlečení Vittorepovlečení Abelie

Další kapitoly
Česká pošta, Balíkovna, PPL, Zásilkovna Kreditní kartu, převod, dobírka