Oblíbené (0)
Pište, volejte, rádi vám poradíme! obchod@glamonde.cz 518 326 670 Po - Pá 9:00-17:00

Povlečení

V naší rodinné firmě SVOBODA LINEN, s.r.o. pod značkou Glamonde vyrábíme luxusní ložní povlečení z bavlněného saténu. Nejkrásnější a nejprodávanější povlečení z naší kolekce si můžete prohlédnout přímo zde. Určitě však za zhlédnutí stojí celá kolekce, která v rámci saténového povlečení patří mezi nejširší na trhu. I přes úzkou specializaci na bavlněný satén máme z titulu výrobce co říct k povlečení v širším slova smyslu a rádi se s vámi o naše poznatky v textu pod výpisem nejprodávanějších vzorů podělíme.

Nejoblíbenější povlečení

Zobrazit vše

 

Povlečení

Povlečení vzniklo za účelem ochrany polštářů a přikrývek před znečištěním a poškozením, zvyšuje jejich tepelný komfort a dodává ložnici nový estetický a dekorační rozměr. Povlečení se vyrábí z různých materiálů, které lze primárně rozdělit na:

 • přírodní materiály,
 • umělé materiály,
 • směsové materiály.

 

Přehled nejčastěji používaných materiálů k výrobě povlečení:

Přírodní materiály Umělé materiály
Bavlna Polyester
Premium-Satén Mikrovlákno
Mako-Satén Mikroplyš
Brokát Mikroflanel
Damašek Mikrosatén
Bavlna DeLuxe  
Krep SMĚSOVÉ MATERIÁLY
Flanel Polyester + Bavlna
Single-Jersey  
Interlock-Jersey  
Hedvábí  
Len  
Bambus  
Modal  

 

I. Povlečení z přírodních materiálů

Povlečení z přírodních materiálů patří u uvědomělých zákazníků stále k těm nejoblíbenějším a nic na tom nemění nástup levných umělých materiálů. Přírodní materiály jsou obnovitelné a při jejich zpracování se používají moderní technologie s minimálním negativním vlivem na životní prostředí.  

Bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení lze pořídit ve velmi širokém cenovém rozpětí od nejlevnějšího povlečení, které seženete v řetězcích, až po nejdražší luxusní povlečení butikového charakteru. Bavlněné povlečení představuje širokou škálu materiálů, které se vyrábí z bavlněné příze. Bavlny si ceníme především pro tyto přednosti:

 • je příjemná na dotek,
 • je prodyšná,
 • absorbuje pot,
 • je hypoalergenní.

 

Bavlněné povlečení vzniká tkaním nebo pletením bavlněných přízí. Bavlněné povlečení tak z pohledu výroby materiálu rozdělujeme na:

 • tkaniny - pevné materiály, které se vyrábí na tkalcovských stavech provazováním osnovních a útkových nití;
 • pleteniny - pružné materiály, které vznikají proplétáním smyček na pletařských strojích.

 

Pleteniny

Pleteniny, známé i jako žerzeje či úplety, jsou technologicky náročné na výrobu povlečení, a proto jsou poměrně drahé. Na trhu se vyskytují dva druhy žerzejového povlečení:

 • jednolící úplet single-jersey - lehčí a levnější materiál, ze kterého se např. vyrábí i prostěradla;
 • dvoulící úplet interlock-jersey - těžší, luxusnější a dražší materiál. 

 

Tkaniny

Tkaniny představují nejširší kategorii materiálů vhodnou k výrobě povlečení. Jednotlivé materiály se od sebe liší kvalitou a jemností použité příze, způsobem tkaní a následných úprav. Mezi tkaniny řadíme:

 • levné materiály ze základní plátnové vazby:
  • "hladké" bavlněné povlečení
  • krep
  • flanel
 • kvalitní materiály z atlasové bazby:
  • brokáty
  • damašky
  • satény

 

Saténové povlečení

K výrobě saténového povlečení se používají kvalitní příze z dlouhovláknité bavlny. Kvalita a jemnost přízí se měří v jednotkách tex, které stručně řečeno říkají, kolik váží tisíc metrů dlouhé vlákno. Obecně platí, že čím je příze jemnější (nižší číslo tex), tím hustější lze utkat materiál. Z pohledu hustoty tkaniny můžeme satény rozdělit na:

 • Premium-Satén
 • Mako-Satén

 

Povlečení Premium-Satén

Povlečení Premium-Satén vyrábíme z nejjemnější dlouhovláknité egyptské bavlny s hustotou 300 nití na palec čtvereční. Bavlněné příze dosahují hodnoty 10 tex, což znamená, že 1.000 m dlouhé vlákno váží pouze 10 gramů. Jedná se o špičkový materiál zahrnující nejnáročnější výrobní postupy:

 • Před samotnou výrobou přízí jsou z vláken vyčesána krátká a defektní vlákna, odtud vznikl pojem povlečení z česané bavlny.
 • Příze jsou před svým zpracováním opáleny a jsou tak zbaveny drobných chloupků.
 • Materiál je mercerován, tzn. zakulacením bavlněných vláken se maximalizují pozitivní vlastnosti bavlny k dokonalosti.
 • Před tiskem či barvením je materiál sanforizací předvysrážen, aby se zákazníkům povlečení nesráželo doma po vyprání.
 • Po tisku či barvení je na materiál nanesena nežehlivá úprava.
 • Horkým kalandrováním získává materiál decentní lesk.
 • Povlečení šijeme se zipovým uzávěrem.

 

Premium-Satén se díky jemné bavlněné přízi a výše uvedenému výrobnímu postupu řadí mezi nejluxusnější materiály používané k výrobě povlečení. Nepřekvapí, že životnost tohoto povlečení dosahuje desítek let. Touto kvalitou se v Evropě zabývá velmi malý počet výrobců povlečení a my se mezi ně hrdě řadíme.

 

Povlečení Mako-Satén

Povlečení Mako-Satén lze označit za běžný evropský standard. Toto povlečení se vyrábí z bavlněných přízí v jemnosti 14,5 tex, což znamená, že 1.000 m dlouhé vlákno váží 14,5 gramu. Z těchto vláken lze utkat materiál s hustotou 200 nití na palec čtvereční. Byť se na Mako-Satén zdaleka neaplikují všechny výrobní operace, jako je tomu u Premium-Saténu, přesto se jedná oproti levnějším bavlněným materiálům o velmi kvalitní a příjemné povlečení.

 

Satén není polyester

Je potřeba zdůraznit, že satén označuje tkalcovskou vazbu, nikoliv materiál. Mnozí zákazníci si pod pojmem satén vybaví chladivý a klouzavý polyesterový satén, který však nemá s povlečením z bavlněného saténu srovnání. Povlečení z bavlněného saténu je velmi hebké a příjemné na dotek. 

 

Damaškové a brokátové povlečení

Damaškové povlečení a brokátové povlečení jsou charakteristické tím, že se jednotlivé vzory vytkávají žakárovou technologií, což znamená, že lze ovládat každou jednotlivou osnovní nit a vytvářet tak krásné plastické vzory. Tyto dva materiály jsou si velmi podobné a liší se pouze tím, že jsou damaškové vzory reverzní, tzn. vzor vidíte jak na lícní, tak i rubové straně. Brokátové povlečení má vytkaný vzor pouze na lícní straně.

Damašky a brokáty se v minulosti vyráběly především z hedvábí, později ze lnu, vlny a bavlny a byly dokonce vytkávány i zlatými a stříbrnými přízemi. Dnes lze damašky a brokáty vyrábět i ze syntetických materiálů. Damaškové a brokátové povlečení jsou oproti saténovému povlečení utkány z jednobarevných přízí. Tyto plastické vzory lze pak dodatečně potisknout.

Saténové povlečení je utkáno z režné příze, která se následně předbělí a poté potiskne nebo se obarví konkrétní barvou. Všechny tyto materiály mají decentní lesk, jsou hebké, vysoce kvalitní a určitě je můžeme považovat za luxusní.

 

Hladké bavlněné povlečení

Jednoduché bavlněné povlečení stojí na opačném kvalitativním konci spektra bavlněných materiálů. Tkalcovská vazba je tvořena prostým prolínáním osnovních a útkových přízí. Jednotlivé nitě jsou na sebe kolmé a tvoří mřížku. Jedná se o základní tkalcovskou vazbu, do které se používají především krátké a středně dlouhé bavlněné příze. U tohoto bavlněného povlečení je důraz kladen především na nízkou cenu.

 

Krepové povlečení

Krepové povlečení je v naší zemi velmi populární a je na první pohled rozpoznatelné svým charapkeristicky zvlněným povrchem. Krepového efektu lze docílit mechanickým tlakem nebo louhováním. V obou případech se prakticky jedná o poškozování vlákna, ale zákazníci to evidentně neřeší a dávají přednost tomu, že se krepové povlečení nemusí žehlit. Bavlna je totiž mačkavý materiál a pouze díky nežehlivé úpravě je její údržba snadná. Na krepové a další levné povlečení se tato údržba neaplikuje a u krepu se nežehlení řeší právě pomačkáním vláken.

 

Flanelové povlečení

Flanelové povlečení je další představitel levného povlečení a vychází ze základní plátnové vazby. Na výrobu flanelového povlečení se používají krátké a velmi hrubé bavlněné příze, které se následně naruší a vytvoří se na nich vysoký chlup. Flanelové povlečení je velmi hřejivé a používá se zejména v zimních měsících. Dnes už bohužel zcela neprávem ustupuje umělým materiálům, jako je např. mikroplyš, který rozhodně není prodyšný.

 

Hedvábné povlečení

Pravé hedvábí se získává z rozvinutí kukly motýla bource morušového. Kukla je tvořena výměšky žláz, které rychle tuhnou a vytváří prakticky nekonečná vlákna. Hedvábné povlečení je nádherné, velmi jemné, ale jelikož je hedvábí drahé, je i povlečení z hedvábí poměrně nákladnou záležitostí. Je to právě hedvábí, které lze považovat za etalon jemnosti, a ke kterému se zpracovatelé ostatních materiálů snaží přiblížit. 

 

Lněné povlečení

Dalším přírodním materiálem užívaným k výrobě povlečení je len. Lněné povlečení už není tolik populární jako v minulosti, kdy se na našem území len hojně pěstoval a zpracovával. Len ustoupil bavlně, která je na výrobu povlečení vhodnější, bavlněné povlečení je jednoduše jemnější. Dnes se len používá především v módním průmyslu k výrobě hodně prodyšných letních oděvů.

 

Bambusové povlečení

Stejně jako lněné povlečení je i bambusové povlečení poměrně okrajovou kategorií. Bambusová vlákna mají sice až třikrát větší absorbční schopnost než bavlna, ale to zrovna u povlečení není tak významný parametr, protože bavlněné povlečení dokáže snadno absorbovat pot, který během noci vyprodukujeme. Jemností si jsou bambusové a bavlněné povlečení velmi podobné, takže nemá příliš význam se na nákladnou výrobu bambusového povlečení zaměřovat. Z pohledu výrobce povlečení nespatřujeme u bambusového povlečení žádnou významnější přidanou hodnotu pro zákazníka proti bavlněnému povlečení.

 

Povlečení modal, tencel, linon

Skupinu povlečení z materiálů na přírodní bázi uzavíráme povlečením z modalu, tencelu a linonu. Jedná se o materiály na bázi viskózy, jejíž surovinou je celulóza, která se získává z kůry stromů. Viskóza má velmi podobné vlastnosti jako bavlna, zpracovává se formou úpletu, takže co se povlečení týče, je podobná žerzejovému bavlněnému povlečení. Oproti bavlněnému povlečení je stejně jako len a bambus velmi okrajovou záležitostí. 

 

II. Povlečení z umělých materiálů

Krátce bychom se měli zmínit i o povlečení z umělých materiálů a důvodech, proč si myslíme, že do postele nepatří. Především se jedná o povlečení na ropné bázi, ať už to byl v minulosti polyester nebo nově různá mikrovlákna:

 • mikroplyš
 • mikroflanel
 • mikrosatén
 • mikrokrep

 

V podstatě se jedná o jeden materiál, který je pojmenovaný mnoha způsoby. Polyesterové povlečení nepříjemně chladí a zatrhává se. Mikroplyšové povlečení je sice hebké, ale je natolik neprodyšné, že se pod ním budete nepříjemně potit. Umělé materiály se dokonce vyrábí recyklací PET lahví. Tyto materiály mají společné negativní vlastnosti:

 • jsou neprodyšné,
 • elektrizují,
 • přitahují prach.

 

III. Povlečení ze směsových materiálů

Na trhu se vyskytují i směsové materiály, nejčastěji se jedná o kombinaci bavlny a polyesteru. Vidíme zde pouze snahu výrobců o zlevnění povlečení a o dosažení nežehlivého efektu. Takové povlečení rovněž žádnou přidanou hodnotu nemá.

Určitě nejsme zarytí odpůrci umělých a směsových vláken. V mnoha oblastech mají svoje místo, např. jsou nepostradatelné při výrobě funkčního prádla nebo zajišťují elasticitu u šatů. Až se na trhu objeví umělý materiál, který bude šetrný k přídodě, dostupný a prodyšný jako bavlna a překoná její skvělé vlastnosti, pak ho rádi zařadíme do nabídky povlečení.

 

Kvalitní povlečení vs. levné povlečení

V předchozích odstavcích jsme si stručně představili jednotlivé přírodní, umělé a směsové materiály, ze kterých lze vyrobit povlečení. U kvalitního povlečení předpokládáme, že bude vyrobeno z jakostních přízí, bude jemné, hezké a bude dosahovat dlouhé životnosti. Výroba povlečení zahrnuje velké množství výrobních operací. Některé z nich lze vynechat, což jde vždy na úkor kvality. Pokud přemýšlíte o nákupu kvalitního povlečení, neměla by být cena hlavním rozhodovacím faktorem. Zbystřit byste měli u povlečení s podezřele nízkými cenami. 

 

Letní, zimní a celoroční povlečení

Pokud se při výběru povlečení zaměřujete především na jeho hřejivost, pak vám doporučujeme povlečení z bavlny. Bavlna je materiál, který obecně přijímá teplotu lidského těla a je velmi příjemný na tělo. Kromě flanelu lze ostatní bavlněné materiály používat celoročně. V zimě někteří zákazníci ocení hřejivý flanel, ale použitím tlustší přikrývky do povlečení z ostatních bavlněných materiálů lze docílit stejného tepelného komfortu. V létě je naprosto neocenitelné právě saténové povlečení z hebké bavlny. Tím, že jsou příze lehké a jemné, nepadne na vás těžká přikrývka a díky svému neutrálnímu charakteru máte v létě pocit, že vás saténové povlečení chladí. Nespornou výhodou našeho premium-saténu je, že v létě příjemně chladí, v zimě hřeje.

 

Povlečení od výrobce

Výhodou nákupu povlečení od výrobce je přímé spojení s profesionály, kteří své práci rozumí a ve všech oblastech vám rádi co nejrychleji vyjdou vstříc. Ne pro nás není odpověď, vždy se snažíme najít nejlepší řešení a neodmítáme vaše specifické požadavky. Bezpečný nákup přes internet z pohodlí domova či kanceláře je pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Netrefili jste se do vkusu svých blízkých nebo vám nevyhovuje vzor, barva či rozměr povlečení? Nevadí, povlečení nám můžete do 100 dnů vrátit na naše náklady.

 

Rozměry povlečení

V naší nabídce najdete tyto rozměry povlečení:

 

Povlečení na míru

Jakožto výrobce jsme schopní ušít vám povlečení na míru. Potřebujete povlečení zmenšit nebo naopak hledáte ještě větší povlečení, než které máme v nabídce? Toužíte snad po povlečení bez polštáře nebo si chcete nechat vyrobit povlaky na svoje anatomické polštáře? Žádný problém, bez obav se na nás obraťte, rádi vám vyhovíme.

V nabídce máme i několik druhů povlaků na dekorační polštáře. Máte doma jiné rozměry polštářů? Nevadí, natisknout jakýkoliv polštář nám nečiní potíže.

 

Kolekce povlečení

Povlečení tiskneme na digitální inkoustové tiskárně. Výhoda digitálního tisku spočívá v tom, že nejsou návrháři omezováni velikostí vzorů a počtem barev, jejich kreativita nezná hranic. Díky těmto technologickým možnostem obsahuje naše kolekce více než 200 krásných vzorů různých stylů. Naší velkou specialitou je i oboustranné povlečení, které se vyznačuje jinými motivy na přední a zadní straně a polštářů a přikrývek. 

 

Elegantní povlečení

Povlečení v kolekci jemná elegance bývá nejčastěji navrženo v kombinaci dvou odstínů jedné barvy nebo v harmonické kombinaci dvou barev a je zdobeno drobnými prvky. Elegantní povlečení je vhodné do decentních ložnic, ve kterých působí nadčasově.

 

Květinové povlečení

Květinové motivy byly na povlečení tištěny snad od samého počátku a desítky let se tak u zákazníků těší nesmírné oblibě. V naší kolekci najdete jak povlečení s drobnými kvítky, tak detailně vykreslené velkoplošné květy nebo třeba povlečení s levandulemi, povlečení s růžemi, povlečení s vlčími máky nebo povlečení s tulipány. Úchvatně vypadá i květinové povlečení s motýly a bez květin si nelze představit ani romantické povlečení

 

Povlečení s geometrickými vzory

Moderní povlečení s různými geometrickými obrazci je vhodné do téměř každé ložnice. V naší kolekci najdete nepřeberné množství geometrických motivů, ať už je to kárované povlečení, kostkované povlečení, pruhované povlečení nebo třeba povlečení s kruhy či povlečení s puntíky. Jsou to právě geometrické motivy, které nejčastěji hledáte do pánských ložnic, a tak jsme vám z nich připravili samostatnou kolekci povlečení pro muže.

 

Vánoční povlečení

Povlečení je samo o sobě hodnotný a praktický dárek, který udělá radost našim blízkým. Mnozí z nás však milují Vánoce natolik, že máme potřebu vánoční atmosféru vdechnout každému pokoji v domě. Vánoce bez vánočního povlečení nemohou jednoduše začít. 

 

Povlečení pro mladé

Mezi neoblíbenější vzory naší mládeže patří povlečení s městy, kde dominují povlečení Paříž, povlečení Londýn a povlečení New York. Do pokojů našich teenagerů patří bez pochyby i povlečení Egypt a povlečení se zvířaty, nejčastěji povlečení s koňmi. Nejen mládež si oblíbila 3d povlečení, na které můžeme natisknout cokoliv od již zmíněných měst a zvířat, až třeba po povlečení s tématikou vesmíru.

 

Dětské povlečení

Nezapomínáme ani na naše nejmenší, pro které jsme připravili dětské povlečení do postýlky s roztomilými postavičkami. Pro zvýšení bezpečnosti vyrábíme k dětskému povlečení i mantinely do postýlky. Pokud vaše děti trochu odrostou a pořídíte jim velkou postel, ale přesto jim chcete koupit povlečení s dětskými motivy, pak umíme natisknout i dětské povlečení na velkou postel. Pro snazší orientaci je kolekce rozdělená na povlečení pro holčičky a povlečení pro chlapečky.

 

Povlečení z vlastních fotek

Nevybrali jste si z naší široké kolekce povlečení žádný vzor? Pak se na chvíli staňte návrháři a vytvořte si povlečení z vlastních fotek. Je to velmi snadné, vyberete fotky nebo jakoukoliv grafiku z vašeho počítače, fotky nahrajete na náš server a my vám obratem připravíme náhled povlečení ke schválení před tiskem. Přibližně za měsíc se můžete těšit na vaše vlastní originální povlečení.

 

Jednobarevné povlečení

Jednobarevná kolekce se od odstatního povlečení odlišuje tím, že není toto povlečení potištěno žádnými vzory, ale je vyrobeno pouze z jednobarevné látky. V této kolekci tak najdete čistě jednobarevné povlečení, které je zdobeno jemnou paspulkou po obvodu polštářů a přikrývek, dále povlečení s krajkoupovlečení s výšivkou a povlečení se sámem.

Česká pošta, Balíkovna, PPL, Zásilkovna Kreditní kartu, převod, dobírka