• 100% česaná bavlna
 • 100 dnů na vrácení zboží
 • Vše skladem, expedujeme do 24 hodin
 • Poštovné zdarma nad 3.500 Kč

Způsob výroby povlečení hraje podstatnou roli v jeho funkčnosti i vzhledu

Napadlo vás někdy, čím vším musí projít jednotlivá vlákna, aby mohl vzniknout materiál a z materiálu následně kvalitní povlečení? Kroků, které je potřeba pečlivě promyslet a potom realizovat, je opravdu mnoho. Pojďme se na ně podívat.

Sběr vláken na výrobu materiálu

Základem pro kvalitní povlečení s dlouhou životností je jeho výroba z přírodních materiálů. V tomto ohledu hraje prim bavlna. Na rozdíl od syntetických materiálů je totiž vzdušná, příjemná na dotek, vhodná pro alergiky a dokáže také absorbovat pot. Už proto je bavlněné povlečení tak oblíbené.

Vlákna bavlny rostou v bílých chomáčcích. Existují tři kategorie vláken, při dělení do těchto kategorií je důležitá délka staplů (chomáčků):

 • dlouhá a extra dlouhá vlákna (3 – 6,5 cm)
 • středně dlouhá vlákna (2,5 – 2,9 cm)
 • krátká vlákna (0,9 – 2,4 cm)

Čím delší jsou vlákna ve staplu, tím kvalitnější materiál se z nich dá vyrobit.

Výroba materiálu – česání a vazba

Pomocí jemných kartáčů je nutné bavlněná vlákna česat a tím je od sebe oddělovat. Ze spleti vláken tedy vznikne mnoho dlouhých, jednotlivých, rovných a pevných vláken. Právě díky česání se bavlna stává kvalitní přízí, která se netřepí a netrhá.

Z česané bavlněné příze vzniká kvalitní, hebký a pevný materiál. V tomto okamžiku je zapotřebí zvolit tkalcovskou vazbu, díky níž materiál vznikne. Společnost Svoboda povlečení se specializuje na výrobu bavlněného saténu (ten je rozdělen na Prémium-Satén a Mako-Satén), který je charakteristický svou atlasovou vazbou. Díky němu je bavlněný satén hebký, hladký a lesklý.

Rozdíl mezi Prémium-Saténem a Mako-Saténem je v délce vláken a hustotě nití na palec čtvereční. Zatímco Prémium-Satén je vyráběn z extra dlouhých vláken kvalitní egyptské bavlny s hustotou 300 nití na palec čtvereční, Mako-Satén vzniká z dlouhých vláken egyptské bavlny a má hustotu 200 nití na palec čtvereční. Oba materiály jsou ale velmi jemné a přímo stvořené k dokonalému odpočinku.

5 nejdůležitějších okamžiků úpravy materiálu

I když už je materiál hotov, k tomu, aby se stal luxusním povlečením, stále několik kroků chybí. Čeká ho ještě 5 neopominutelných fází úpravy:

 • Opálení. Z příze jsou při něm odstraněny chloupky a přebytečná vlákna, díky čemuž se na materiálu později nebudou vytvářet žmolky.
 • Mercerizace. V této fázi prochází metráž soustavou válců v chemické lázni. Přirozeně plochá vlákna se zakulatí a materiál tak znásobí své vlastnosti a získá svůj typický lesk.
 • Bělení. Díky bělení získá materiál bílou podkladovou barvu. Na ní pak nejlépe vyniknou všechny barvy i vzory.
 • Sanforizace. Při sanforizaci dochází k vysrážení materiálu na požadované rozměry. Nemusíte tedy mít strach, že by se ložní prádlo z tohoto materiálu při praní sráželo.
 • Horké kalandrování. Materiál při něm prochází soustavou horkých válců a je pod vysokým tlakem leštěn. Lesk je jednou z těch vlastností, které lidé na bavlněném saténu milují.

Poctivá práce v každém detailu

Společnost Svoboda povlečení vám chce v každém prodaném povlečení nabídnout bezchybnou práci dovedenou do detailů. Na povlečení neobjevíte zatrženou nit, vzory nebudou deformovány, místo knoflíků najdete na povlečení zipový závěr s plochým jezdcem zajištěný ultrazvukovým zatavením. Díky použití 5 stehů na centimetr se ani švy nebudou trhat.

Pokud toužíte po skvěle vypadajícím i odolném ložním prádle, spolehněte se na produkty firmy Svoboda povlečení. Každé naše povlečení je vyrobeno z perfektně opracovaného materiálu a veškeré naše úsilí je zárukou dlouhodobé životnosti vámi vybraného ložního prádla. Neváhejte proto a vyberte si ze široké nabídky v našem obchodě www.svobodapovleceni.cz kvalitní a zároveň krásné designové povlečení!