Oblíbené (0)

Slovníček pojmů, který vám usnadní výběr ložního prádla

Výběr kvalitního ložního prádla se může zdát jako věda, pokud nemáte dostatečné povědomí o tom, co znamenají pojmy užívané právě ve spojitosti s ložním prádlem a jeho výrobou. Proto vám představujeme základní pojmy, s nimiž se jistě setkáte, jestliže se rozhodnete dopřát si do své ložnice dokonalý luxus.

Bavlna

Bavlna je plodina pěstovaná pro výrobu textilního plátna. Vlákna bavlny získávají lidé z bavlníku, který roste asi v 80 zemích na světě. Coby materiál byla snad přímo stvořena pro výrobu ložního prádla. Má totiž skvělé vlastnosti – je prodyšná, absorbuje pot, je příjemná na dotek a také je hypoalergenní. Bavlna má mnoho odrůd a jejich kvalita je určována především délkou vláken – čím delší vlákno, tím lepší.

Bavlněný satén

Satén není materiál, jak si často lidé myslí. Jedná se o tkalcovskou vazbu, která má vliv na kvalitu produktu. Díky této vazbě je materiál pevný, lesklý a příjemně hebký. Je třeba neplést si bavlněný satén s polyesterovým saténem, který je hojně prodáván v supermarketech za velmi nízké ceny. Rozhodně nejde o materiál tak příjemný, prodyšný a odolný.

Egyptská bavlna

Egyptská bavlna je v souvislosti s ložním prádlem synonymem nejvyšší kvality a pohodlí. Její název je poněkud matoucí – bavlna se do Egypta dostala ze Spojených států během 19. století, svůj původ tedy v Egyptě nemá. Světový ohlas si získala za občanské války ve Spojených státech, která znejistila britské a francouzské obchodníky. Ti začali rázem dávat přednost dovozu bavlny z Egypta. Jestliže se ptáte na dokonalost a luxus, egyptská bavlna může být odpovědí. Vlákna egyptské bavlny jsou totiž extra dlouhá a jsou zárukou kvality i hebkosti a odolnosti materiálu.

Elastan

Elastan je syntetické vlákno, které zvyšuje pružnost materiálu, v němž je užit. Díky tomu jsou naše prostěradla schopna přizpůsobit se většině matrací.

Gramáž

Gramáž je hmotnost látky v gramech. Rozhodně neplatí, že čím vyšší je gramáž, tím vyšší je kvalita ložního prádla. Právě naopak. Hlavním parametrem, podle něhož určujeme kvalitu ložního prádla, je kvalita použité příze. Kvalitní příze má dlouhá a tenká vlákna, výsledný materiál má tedy vyšší hustotu vláken, ale nižší gramáž.

Mako satén

Luxusní materiál vyrobený z dlouhých vláken egyptské bavlny s hustotou 200 nití na palec čtvereční. U nás získává mako satén svou úžasnou jemnost hlavně díky pečlivému a kvalitnímu zpracování a prochází stejným výrobním procesem jako Premium satén. Díky tomu vám také můžeme zaručit jeho dlouhou životnost.

Mercerizace

Mercerizace je součástí úpravy materiálu a jedná se o proces, kdy metráž prochází soustavou válců v chemické lázni. Ačkoli jsou vlákna bavlny plochá, během mercerizace se zakulatí. Tím vzniká překrásný lesk materiálu.

Pima bavlna

Dlouhovláknitá bavlna, která nejčastěji slouží k výrobě povlečení v kvalitě perkál, což je kvalitní plátnová vazba. Na bavlněný satén ale stále nemá…

Premium satén

Premium satén je luxusní materiál vyrobený z extra dlouhých vláken egyptské bavlny. Hustota materiálu je 300 nití na palec čtvereční. Premium satén je velmi oblíbený nejen u nás, ale také v západní Evropě, a to zejména díky své neobyčejné jemnosti.

Sanforizace

Sanforizace je, stejně jako mercerizace, postup při úpravě materiálu. Spočívá ve vysrážení materiálu na požadované rozměry, a proto se vám doma při praní už srážet nebude.

Doufáme, že jsme přispěli k tomu, abyste si mohli lépe a pohodlněji vybrat kvalitní ložní prádlo. Využijte svých nových vědomostí a už se nikdy nenechte prodejci ošálit!