Oblíbené (0)

Jak vybrat barvu povlečení tak, aby ladila se zařízením ložnice?

Ložnice je místem, kde trávíme zhruba třetinu svého života. Jedná se o prostor, jenž by nám měl po náročném pracovním dni nabídnout kus soukromí, klid a odpočinek. Ráno bychom se pak měli probouzet odpočatí a plní energie. Ovšem zařídit ložnici tak, abychom se zde cítili opravdu dobře, není jen tak.

Velkou roli hrají zejména barevné kombinace jak jednotlivých stěn, tak nábytku v místnosti i doplňků, jež by měly být neodmyslitelnou součástí každého interiéru. A právě na doplňky, konkrétně vhodnou barvu povlečení, budou zaměřeny tyto řádky.

Jakou barvu do ložnice zvolit?

Ať se nám to líbí nebo ne i v oblasti bytových trendů platí určitá pravidla, jež bychom měli při zařizování bytu, domu a jednotlivých místností respektovat. S barvami v interiéru můžeme zajímavě kouzlit, při nesprávně zvolené barevné kombinaci však můžeme celkový dojem zcela zkazit. V zásadě by místnosti měly dominovat dvě základní barvy a jedna či dvě barvy doplňkové

Ideální barevné kombinace          

Ložnici můžeme zařídit buď v tonální barevné kombinaci, kdy pracujeme s různými odstíny jedné barvy, nebo v kombinaci harmonické, pro jejíž vytvoření použijeme jednu dominantní barvu a další barvy nacházející se na barevné paletě v bezprostřední blízkosti zvolené dominantní barvy. Ti, kteří rádi experimentují, mohou zvolit kontrastní kombinaci barev, pro kterou jsou typické barvy ležící na barevné paletě přímo naproti sobě. Poslední zmíněná kombinace je však poněkud výraznější a nemusí tudíž sednout každému.

Barva povlečení jako pomyslná třešnička na dortu

Výběr barvy povlečení by měl odrážet celkový styl a způsob zařízení vaší ložnice. V případě, že jste ložnici zařídili v teplých barvách, pak volte povlečení žluté, oranžové, růžové, červené nebo červenofialové. V případě studené barevné kombinace zvolte povlečení modré, zelené, tyrkysové nebo modrofialové. Barva povlečení by obecně měla podtrhnout celkový dojem, který z dané místnosti máte a měla by tudíž být onou pomyslnou třešničkou na dortu.

Pozor na agresivní barvy

Abyste se ve své ložnici cítili opravdu dobře, pak věnujte barvám dostatečnou pozornost. Raději se vyhněte agresivním barevným kombinacím nebo příliš tmavým odstínům. Třeba taková červená barva – přesto, že je barvou lásky a vášně, vás může při usínání rušit a rozptylovat. Proto barevné uspořádání a zařízení ložnice v žádném případě nepodceňujte.