Oblíbené (0)
Pište, volejte, rádi vám poradíme! obchod@glamonde.cz 518 326 670 Po - Pá 9:00-17:00
Rady a tipy
O povlečení víme vše

Neděláme si legraci! O povlečení víme skutečně vše, protože se jeho výrobě věnujeme už pěknou řádku let. Vyhněte se chybám a nákupům typu "pokus omyl" a vybírejte vaše ložní povlečení s vědomostmi, o něž se  s vámi v našem magazínu s radostí dělíme. 

Barvy

Jak využít teorii barev při výběru ložního povlečení

Víte, jak vybrat správnou barvu povlečení?

Ložní povlečení je výrazným dekoračním prvkem naší ložnice a významně ovlivňuje její atmosféru. Někteří lidé mají vrozený cit pro barvy a přirozeně dovedou barvy kombinovat, aniž by znali nějaká pravidla. Všem ostatním může pomoci nauka o barvách, která ukazuje, jak s barvami správně pracovat.

Teorie barev

Barevná vyváženost je pro lidské oko naprosto přirozená, a proto ji také podvědomě vyžaduje. V 18. století Johann Wolfgang von Goethe charakterizoval soulad barev jako rovnováhu mezi barvami. Správnou kombinací barev se později zabýval i švýcarský malíř Johannese Itten (1888-1967).

Ittenův dvanáctidílný barevný kruh

K tomu, abyste dokázali barvy správně kombinovat, vám může pomoci dvanáctidílný barevný kruh, jehož základem jsou primární barvy (žlutá, červená a modrá). Kombinací dvou primárních barev vznikají sekundární barvy (oranžová, zelená, fialová) a smícháním jedné primární a jedné sekundární barvy získáme terciální barvy.

Ittenův základní kruh barev primární barvy sekundární barvyterciální barvy

Ittenův barevný kruh Primární barvy Sekundární barvy Terciální barvy

Barevný kruh dobře ilustruje vzájemné vztahy mezi barvami. Uklidňující dojem v ložnici vykouzlíte pomocí harmonických barev (např. žlutá a oranžová), které leží v kruhu vedle sebe. Nebojíte se experimentovat? Co třeba vyzkoušet dvě kontrastní barvy (např. červená a zelená) ležící naproti sobě? Vaše ložnice bude živější a dráždivější!

Rozdělení barev

základní kruh barev s jejich odstínyBarevný kruh základních barev doplníme o jejich světlé a syté odstíny a můžeme začít pracovat s barevnými sestavami.

Barevné sestavy

V interiérech kombinujte maximálně tři základní barvy a jejich odstíny. Je-li to možné, vyzkoušejte, jak zvolené barvy působí při denním i umělém osvětlení nebo i ve stínu.

Vzhledem k tomu, že v ložnici působí velmi uklidňujícím dojmem zelená barva, ukážeme si na několika sestavách právě její kombinace. Analogicky můžete pracovat s dalšími barvami.

Sestava malých barevných rozdílů

sestava malých barevných rozdílů

  • Využívá dvě nebo tři blízké barvy, které spolu bezprostředně sousedí. Je vnímána jako čistá, elegantní, vyrovnaná a harmonická.
  • V sestavách můžete kombinovat nejen čisté tóny, ale také jejich odstíny.
  • Tmavší odstín volte u té barvy, která se ve své přirozené sytosti jeví tmavší než jiný odstín stejně syté barvy.
  • Jste-li odvážní, vytvořte harmonickou kombinaci tak, že jednu z po sobě jdoucích barev v kruhu přeskočíte.
  • Sestavě, která kombinuje sousedící teplé a studené barevné tóny se raději vyhněte.

Sestava středních barevných rozdílů

sestava středních barevných odstínů

  • Barevnou sestavu lze založit také na středně rozdílných barevných tónech.
  • Protože si tyto barevné odstíny nejsou tak blízké, je vhodné je proložit barvou třetí, která vytvoří jejich přirozený přechod.

Trojitá sestava (triáda)

  • Tvoří ji tři barvy umístěné ve třetinách barevného kruhu.
  • Primární triádu lze vytvořit z čistých primárních barev žluté, červené a modré. Ozvláštnit ji můžete tak, že nahradíte jednu barvu jejím sousedem (např. žlutá, červená, modrofialová).

trojitá sestava

  • Sekundární triáda je složená ze tří sekundárních barev – zelené, oranžové a fialové. Efektivní je vybrat tři barvy v různých odstínech.

  • Terciální triáda kombinuje čisté terciální barvy v kruhu. Obvykle žlutozelená, červenooranžová a modrofialová nebo žlutooranžová, červenofialová a modrozelená.

Komplementární sestava

  • Nejvýraznějšího barevného kontrastu lze dosáhnout kombinací dvou barevných tónů, které se v barevném kruhu nachází přímo naproti sobě (např. červená a zelená).
  • Komplementární sestava vždy sdružuje teplý barevný tón s tónem studeným.

  • Rozdělená komplementární sestava je tvořena třemi barvami – základním barevným tónem a dvěma dalšími, které na barevném kruhu přímo sousedí s jeho komplementem (např. červená, žlutozelená a modrozelená). Tato sestava poskytuje větší prostor pro vyvážení teplých a studených barev.

Neutrální barvy se neomrzí

Užití neutrálních barev (béžová, krémová, hnědošedá, šedá, antracitová) je v současnosti velmi populární. Jejich výhodou je to, že jsou vkusné a snadno kombinovatelné s jakoukoliv pestrou barvou z barevného kruhu, aniž by došlo k narušení souladu barev. Používejte různé struktury a vzory, ložnici tak dodáte šmrnc a zaženete tím nudu, která bývá neutrálním barvám někdy připisována.

Černobílá je nesmrtelná

I přestože se ve skutečnosti nejedná o barvy (achromatické barvy) musíme je tady zmínit. Bílá s černou k sobě odjakživa patří a sluší jim to spolu. Doplňte luxusní povlečení Babtiste různobarevnými polštářky a měňte tvář vaší ložnice tak často, jak si přejete.

Další kapitoly
Česká pošta, Balíkovna, PPL, Zásilkovna Kreditní kartu, převod, dobírka